INTERRAiL BiLETi NEDiR?

Interrail Avrupa ülkelerinde geçerli, var olan tren seferlerinde kullanılan bir pass bilet turudur. Yer garantisi veren bir sistem değildir. Ve bütün trenleri ücretsiz kullanabildiğiniz bir bilet de değildir. Trenlerin ozelliklerine gore (hizli yatakli 1. mevki vb.) ücret farkı ödenmesi gerekir. Bu ücret farkları garlarda uluslararası bilet satış bölümünde ödenir ve yer biletleri alınarak seyahat edilir. Interrail her detayı planlanmış, her şeyin içinde dahil olduğu hazır bir tur programı değildir. Gideceğiniz ülkelere, şehirlere, konaklama yerlerine siz karar verirsiniz ve belirlersiniz. Aynı şekilde vize pasaport işlemlerini de yolcular kendileri takip eder. Bu şekilde kimsenin size karışmadığı , özgürce gezebileceğiniz, sınır tanımayan bir gezi turudur Interrail. Bir Ülke Pass ve Global Pass seklinde iki ayrı programdan oluşur.

BiR ÜLKE PASS

Bir Ülke Pass biletlerinde 5 farklı grup bulunur. Grup ücretleri gruplarda belirtilen ülkelerden sadece biri için geçerlidir. Gidilecek ya da geçilecek her bir ülke için tek tek bilet alınmasını gerektirir. Örneğin 1. grup ücretleri içinde bulunan ülkelerden Almanya için bilet alındığında, biletin üzerine Almanya içinde geçerli olduğunu gösteren bir bilgi girilir. Ve bu bilet sadece Almanya sınırları içinde geçerli olur. Almanya’ya giderken, Almanya dışındaki ülkelerde veya ayni grupta bulunan diğer ülkelerde geçerli olmaz. Sadece Almanya sınırları içinde geçerli olur. Bir Ülke Pass biletlerinin kullanım seçenekleri 1 Ay içinde 3,4,6 veya 8 Gün şeklinde 4 farklı alternatif var. Yolcu tarafından 1 aylık başlangıç ve bitiş tarih aralığı belirtilir. Bu tarih aralığı içinde almış olduğunuz gün sayısı kadar ve gün içinde sinirsiz olarak Interrail Biletini kullanabilirsiniz. Gün sayısını arttırmak için ayni ülke biletlerinin kombinasyonu yapılabilir.

GLOBAL PASS

Almış olduğunuz bileti interrailin geçerli olduğu bütün ülkelerde kullanabilirsiniz. Hangi ülkede ne kadar kalınmasıyla ilgili bir kısıtlama yok. İstediğiniz ülkede istediğiniz kadar kalabilirsiniz. Kullanım seçenekleri 10 Gün içinde 5 Gün Flexi, 22 Gün içinde 10 Gün Flexi, 15 Gün sürekli 22 Gün sürekli ve 1 Ay sürekli geçerli şeklinde. Flexi biletlerde başlangıç ve bitiş tarih aralığı belirtilip gün sayısı kadar tren bileti kullanım hakkı olur. Sürekli geçerli biletlerde başlangıç ve bitiş tarihi aralıklarında sürekli, sınırsız tren seferlerinde kullanılabilir.

GECERLILIK;

Interrail biletleri 2. mevki normal trenlerde geçerli olur. 1 mevki, hızlı tren veya yataklı vagonlu trenlerde ücret farkı ödeyerek kullanılabilir. Ülkeler arası ve şehirler arası ücret faklarını aşağıda görebilirsiniz. Interrail biletini almış olmanız size bütün trenlerde 1 kişilik yer ayrıldığı anlamına gelmez yani yer garantisi vermez, siz Interrail bileti alarak Interrailin geçerli olduğu ülkelerde var olan bütün tren seferlerinde biniş hakkini satın almış olursunuz. Bu biniş hakkini hangi trenlerde kullanırsanız o tren için ödenmesi gereken fark varsa o farkı ödeyerek tren seferlerini kullanabilirsiniz. Interraildeki mantık bu şekildedir. Genel kuralları da ikamet ettiğiniz ülkede kullanamıyorsunuz. Bu nedenle trenle yapılacak çıkışlarda sinir biletlerinin yani Istanbul’ dan sınıra kadar olan biletlerin ayrıca alınması gerekir. Veya uçakla herhangi bir ülkeye gidiş ve dönüş alıp arada interrail yapabilirsiniz.